Grad spreman da olakša terete privredi - razgraničiti nadležnosti sa ministarstvima

Privrednici u Srpskoj i BiH opterećeni su brojnim nametima i komplikovanim procedurama u poslovanju, a u zavisnosti od područja na kojem posluju, najčešće su izloženi nametima sa tri nivoa vlasti, ocijenjeno je na sjednici Privrednog savjeta Grada Bijeljina koji je uputio nekoliko inicijativa ka nadležnim organima, s ciljem pojednostavljivanja procedura i poboljšanja privrednog ambijenta.
- Gradska uprava Grada Bijeljina spremna je da u okviru svojih nadležnosti olakša teret domaćim privrednicima, ali se moraju jasno definisati nadležnosti resornih ministarstava i Gradske uprave - naglasio je Radoslav Ostojić, savjetnik gradonačelnika Bijeljine, prilikom razmatranja inicijativa koje su podnijeli privrednici, a koje se odnose na pojednostavljivanje procedura prilikom dobijanja određenih dozvola i saglasnosti.
Na ovoj sjednici Privredni savjet je usvojio inicijativu da nadležni organi Gradske uprave ne traže poljoprivrednu i vodoprivrednu saglasnost prilikom izdavanja lokacijskih uslova za solarne panele koji se postavljaju na objektima koji već imaju dozvolu i koji ne prelaze gabarite objekta.
Na prijedlog privrednika, usvojen je i zaključak da se pokrene inicijativa za izmjenu Zakona o poljoprivrednom zemljištu kojim se traži uvjerenje o prethodnom stanju prilikom izdavanja poljoprivredne saglasnosti. Privrednici traže da se ova odredba ukine, te da se gradsko Odjeljenje za privredu i Privredna komora obrate resornom ministarstvu za promjenu ovog Zakona.
Takođe, u oblasti prostornog uređenja pojedine zakonske odredbe nisu usklađene sa potrebama tržišta, smatraju privrednici, za šta će biti upućena inicijativa ka resornom Ministarstvu s ciljem izmjene dijelova zakona koji se odnose na rok za pribavljanje saglasnosti vlasnika susjednih parcela, a resorno gradsko Odjeljenje će pripremiti informaciju.
Takođe, Privredni savjet Grada Bijeljina zahtijeva od JU „Vode Srpske“ da ukine plaćanje koncesione naknade za korišćenje podzemnih voda za toplotne pumpe voda-voda i arterijske bunare ili da se omogući paušalno plaćanje, jer se radi o ekološkom sistemu.
Ovom prilikom, članovi Privrednog savjeta upoznati su i o projektima u oblasti zaštite životne sredine i zelene ekonomije koje realizuje Grad Bijeljina.
Šef Kabineta gradonačelnika Bogdan Tadić je rekao da je završena prva faza rekonstrukcije javne rasvjete u okviru koje je izvršena zamjena oko 4.000 postojećih sijalica svjetiljkama LED tehnologije. Riječ je o projektu koji je Grad realizovao u saradnji sa Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP). Prema njegovim riječima tokom prva dva mjeseca ove godine već je ostvarena ušteda električne energije za oko 22 procenta.
Govoreći o ostalim projektima iz oblasti zaštite životne sredine, savjetnik gradonačelnika Bijeljine Radoslav Ostojić je istakao da je prije godinu dana potpisan Memorandum sa predstavnicima preduzeća „Geosejf“ - beogradskom filijalom francuske kompanije „GeoDip“, koji će uskoro predstaviti studiju izvodljivosti u okviru istraživanja postojeće bušotine u Bijeljini za sprovođenje testiranja i istraživanja izvora geotermalnih voda.
Ostojić je takođe rekao da je jedan od prioriteta Gradske uprave prelazak gradskog sistema grijanja na gas, s ciljem povećanja energetske efikasnosti i poboljšanja kvaliteta vazduha u Bijeljini. Prema njegovim riječima u toku je izrada idejnog rješenja za izgradnju objekta nove Toplane, na lokaciji pored postojeće, a za ovaj projekat biće potrebno oko dva miliona evra.
Članovima Privrednog savjeta je saopšteno da je u toku proces resertifikacije Grada Bijeljina za status povoljnog poslovnog okruženja (BFC), te da je prema kriterijumima ovog programa anketirano 170 privrednih subjekata, koji su ukazali na mogućnosti unapređenja saradnje sa Gradskom upravom na zajedničkom otklanjanju uočenih problema.